Nowoczesna sypialnia - jak osiągnąć najlepszy efekt?

Nowoczesna sypialnia - jak osiągnąć najlepszy efekt?

W sypialni spędzamy znaczną część każdej doby. Warto zadbać, by była komfortowa, funkcjonalna i spełniała nasze oczekiwania pod względem estetycznym. Wtedy w najlepszy sposób spełni swoją funkcję, stając się dla nas oazą spokoju. Popularnym wyborem jest styl nowoczesny - wnętrzarski trend o wielu twarzach, który można realizować na setki sposobów. Jeśli lubisz niekonwencjonalne rozwiązania i chętnie zerwiesz z tradycją, może się okazać, że nowoczesność to styl dla Ciebie.

Mocny akcent, wygoda i funkcjonalność

Nowoczesna sypialnia często wyróżnia się mocnym akcentem kolorystycznym - może to być jedna ściana w intensywnym kolorze (np. granatowym, ciemnozielonym, ciemnoszarym, turkusowym, czerwonym). Jeśli nie chcemy decydować się na taki krok, mocny kolor może mieć narzuta na łóżko i poduszki oraz dodatki. Doskonale w roli kolorystycznego akcentu sprawdzą się także plakaty, lampki lub dywaniki.

Nowoczesna sypialnia ma być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Dlatego też znajdziemy w niej wygodne i ergonomiczne meble. Głównym punktem sypialni jest okazałe, komfortowe łóżko (np. łóżko Sorento lub Venti), które stanowi centrum pomieszczenia. Towarzyszą mu nieliczne meble, wśród których charakterystyczna dla nowoczesnego stylu jest duża szafa z przesuwanymi drzwiami i lustrem. Dzięki niej wszystkie przedmioty i ubrania możemy trzymać w jednym miejscu, a po zamknięciu mebla uzyskujemy przestronną, czystą przestrzeń, której nie zagracają niepotrzebne rzeczy. Dodatkowo nowoczesna sypialnia powinna mieć dobre oświetlenie (zarówno górne jak i w postaci mniejszych lampek na szafkach nocnych) oraz maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Unikajmy długich, ciężkich firan - zrezygnujmy z nich całkowicie lub postawmy na delikatny materiał. Jeśli planujemy umieścić przy oknie zasłony, warto pomyśleć o jednolitym materiale o intensywnym kolorze (najlepiej identycznym jak kolor wyróżniającej się ściany lub innych elementów).

Choć w nowoczesnej sypialni liczba dodatków jest zazwyczaj ograniczona do minimum, umiejętnie dobrane drobiazgi nie zaszkodzą. Proponujemy efektowne plakaty oprawione w ramki, minimalistyczne figurki lub sztukaterię w nowoczesnym stylu, designerskie wazony, albo wygodny fotel. Projektanci coraz chętniej wykorzystują także fototapety (np. na jednej ścianie, u szczytu łóżka).

venti

Łóżko Venti

Pomysły na nowoczesną sypialnię

Na początku wspominaliśmy, że nowoczesna sypialnia może mieć wiele twarzy. Oto kilka pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni w tym pomieszczeniu:

• ściana z betonu lub cegieł - nietypowy pomysł, który nada wnętrzu charakter loftu

• duże lustro - na szafie lub na ścianie - wspaniale, jeśli ma nietypowy kształt lub ozdobną ramę, pomalowaną na złoto lub srebro

• efektowny żyrandol - duży i niespotykany, wprowadzi cechy stylu glamour do wnętrza. Pamiętajmy, żeby odpowiednio skomponować go z lampkami nocnymi

• pufy przy nogach łóżka, fotel w intensywnym kolorze lub szezlong - dla podkreślenia odprężającej atmosfery oraz do wypoczynku w ciągu dnia. To idealne miejsce na czytanie książek.

• efektowny gramofon lub teleskop - przedmioty użytkowe również mogą stanowić element dekoracyjny, zwłaszcza, gdy są tak nietypowe! Idealnie, jeśli pasują do wystroju (np. jeśli decydujemy się na gramofon, to może warto umieścić na ścianach płyty winylowe lub plakaty z wizerunkami znanych artystów?)

Szafa Przesuwna

Szafa z przesuwanymi drzwiami