Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Jasne kolory, prostota oraz odpowiedni dobór dodatków – dzięki nim w szybki sposób można uzyskać nowoczesny, świeży wygląd wnętrza i pozbyć się przytłaczającego wrażenia.

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? Wskazówki

W przypadku niewielkich pomieszczeń warto postawić na jasne, stonowane barwy. Doskonale sprawdza się tu ponadczasowa biel, która stanowi idealną bazę do praktycznie każdej, wnętrzarskiej aranżacji. Ściany pomalowane na biało, a do tego jasne meble oraz dodatki to znane i bardzo proste triki powiększające wnętrze. Jeśli zależy nam jednak na wprowadzeniu żywszych kolorów, dobrym pomysłem okaże się zastosowanie jednego, mocno kontrastującego punktu – na przykład sofy w stonowanym odcieniu granatu czy zieleni i ustawienie przy krótszej ze ścian. Optyczne powiększenie pokoju zagwarantują wszelkie chłodne odcienie bieli. Raczej więc zrezygnujmy z kolorystyki écru na rzecz tonacji wpadających w szarość czy błękit. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie zasady odwróconej palety barw. Według niej, w niewielkim pomieszczeniu ściany powinny zostać pomalowane na jasno, a gzymsy czy listwy przypodłogowe na bardziej ożywiony kolor.

Jak sprawić, by wąski pokój wydawał się szerszy?

Dla osób, które zastanawiają się, jak optycznie powiększyć wąski pokój mamy dobrą radę związaną z zabawą kolorami. Na krótszej ścianie warto zastosować ciemniejszy kolor lub przykleić tapetę w szerokie, poziome pasy. Dłuższe ze ścian należy w tym przypadku pomalować na bardzo jasny odcień. Dzięki temu wizualnie poszerzymy pomieszczenie bez skomplikowanych zabiegów stylistycznych. Jeśli chodzi natomiast o ustawienie mebli, raczej unikajmy umieszczania ich przy dłuższych ze ścian, aby nie potęgować wrażenia „wąskiego tunelu”. Dużo lepiej wyglądać będą przy przeciwległych, krótszych, lub po prostu wolno stojące. W tym przypadku niezwykle ważne okazuje się też rozmieszczenie oświetlenia. Najlepszy rezultat osiągniemy instalując kinkiety na krótszych ścianach oraz umieszczając lustra czy inne odbijające światło elementy wystroju na tych dłuższych.

Umeblowanie a wizualne powiększanie wnętrza

Dobrym sposobem na uniknięcie efektu ciemnej klitki jest ograniczenie liczby mebli i dodatków. Co zrobić, żeby pokój wydawał się większy, bez zabierania przestrzeni do przechowywania? Jeśli minimalizm nie idzie w parze z naszymi potrzebami, warto zamiast kilku mniejszych, luźno ustawionych szafek czy regałów zdecydować się na jedną, wysoką garderobę. Doskonale, jeśli jej kolor będzie niemal zlewał się z odcieniem ścian. Idealnym wyborem okaże się na przykład pojemna szafa z dużym lustrem, taka jak Marika czy Niki z kolekcji naszego sklepu.

Pamiętajmy, że lustrzana tafla oraz zlewające się z jasnym kolorem ścian dodatki zawsze działają na korzyść wizualnej przemiany małego wnętrza. Jeśli do tego zadbamy o kilka źródeł światła, wnętrze z pewnością sprawi wrażenie bardziej przestronnego.