Wybieramy materac dla dziecka – praktyczne wskazówki

Wybieramy materac dla dziecka – praktyczne wskazówki

Zdrowy i niezakłócony sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Dlatego należy zadbać o to, aby zapewnić mu najlepsze warunki snu już od pierwszych dni życia. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa wybór właściwego łóżka,  tkanin, z jakich wykonane są kołderki, poduszki oraz kocyki, a przede  wszystkim odpowiedniego materaca.  

Należy bowiem pamiętać, że delikatny kręgosłup maleńkiego dziecka potrzebuje szczególnej troski i warunków zapewniających mu maksymalny komfort. W związku z tym, wybierając materac dla niemowlaka, warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, podczas jego zakupu, które zagwarantują mu bajeczne sny i błogi wypoczynek.

O czym należy pamiętać, wybierając materac do łóżeczka dziecięcego

Żelazną zasadą w czasie szukania materaca dla niemowlęcia, jest fakt, że nie powinien on być używany, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą na nim wgniecenia, mogące powodować dyskomfort podczas snu. Wielu rodziców chcąc zaoszczędzić, decyduje się na  używany materac do łóżeczka, co okazuje się w przyszłości sporym błędem. Odkształcony, zużyty materac, nawet wyglądający ładnie, może być źródłem skrzywień kręgosłupa, a nawet zaburzeń neurologicznych. Dlatego należy wybrać zarówno dla niemowlęcia, jak i starszych dzieci oraz młodzieży zawsze nowy materac.

Jeśli chodzi o twardość, to nie może on być za twardy, ani zbyt miękki. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się materac średniej twardości, ponieważ tylko taki podpiera kręgosłup we właściwy sposób. Ponadto materacyk powinien mieć odpowiednią sprężystość, zapewniającą wysoki poziom elastyczności, dostosowując się tym samym do budowy anatomicznej dziecka. Kolejną bardzo ważną kwestią jest dokładne dopasowanie wielkości materaca do rozmiarów łóżka. Nie może on być zbyt duży, ponieważ będzie powodował niekontrolowane przesuwanie się podczas jego użytkowania, natomiast zbyt duży odkształci się szybko, powodując fałdy i wygięcia.

Z jakich materiałów powinien być wykonany materac dla dziecka?

Szukając odpowiedniego materaca dla swojej pociechy, zarówno dla niemowlęcia, jak i dla przedszkolaka oraz dla dziecka w wieku szkolnym należy pamiętać o tym, aby był on wykonany z tworzyw, które nie zawierają alergenów. Obecnie na rynku znajduje się wiele materaców, wyprodukowanych z myślą o szczególnych potrzebach  najmłodszych. Zawierają one materiały, które nie tylko mają właściwości hipoalergiczne, lecz również antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.  

Sklep meblowy ADMK w swojej ofercie posiada wysokiej jakości materace do łóżek dla dzieci wyprodukowane z pierwszej klasy tworzyw, gwarantujących niezakłócony sen oraz maksymalny poziom komfortu podczas wypoczynku. Doskonałą propozycją są modele sprężynowe, piankowe i z naturalnymi wypełnieniami, np. z włóknami bambusowymi, kokosowymi. Jeśli chodzi o materiał, jakim są obleczone tego typu materace, to najlepsze okażą się powłoki bawełniane, które przepuszczają powietrze. Odpowiednia ich wentylacja zapobiegnie, namnażaniu się roztoczy lub innych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Podsumowując, zastanawiając się jaki materac dla dziecka wybrać, powinniśmy pamiętać o cechach, które powinien zawierać, aby zapewnił maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas korzystania z niego. Nie warto oszczędzać na materacach dla dzieci, ponieważ są one inwestycją w ich zdrową przyszłość.