Jakie rozwiązania powinny znaleźć się w każdej szafie?

Jakie rozwiązania powinny znaleźć się w każdej szafie?

Kiedy zamawiamy szafę na wymiar, każdy nawet najmniejszy aspekt ma znaczenie. Liczy się nie tylko jej wygląd oraz dopasowanie do metrażu, którym dysponujemy, ale i zagospodarowanie wnętrza. Indywidualny projekt szafy daje właścicielowi możliwość dowolnej aranżacji trudnej przestrzeni – takiej, której nie byłoby można idealnie wypełnić standardowym meblem z katalogu. Szafa wykonana zgodnie z wytycznymi klienta pozwala na zabudowę np. wnęki pod schodami lub pod skosem na poddaszu, ponadto sprawdza się w niewymiarowym pomieszczeniu. Przy jej projektowaniu należy pamiętać zarówno o gabarytach, jak i o umiejętnym zaplanowaniu wnętrza.

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Zadbanie o funkcjonalność szafy już na pierwszym etapie umożliwia późniejsze cieszenie się perfekcyjnie dopasowanym meblem, który w pełni odpowiada potrzebom mieszkańców. Warto zaopatrzyć się w nowoczesne akcesoria, dzięki którym z łatwością podzielimy wnętrze szafy na strefy dla poszczególnych członków rodziny. Oprócz tego wydzielone obszary posłużą do segregacji różnych rodzajów odzieży. Takie podejście sprawi, że w środku zawsze będzie panował porządek, a to przełoży się na szybkie wyszukiwanie potrzebnego w danym momencie elementu stylizacji. Co więcej, finalnie oszczędzi też czas i pomoże uniknąć frustracji.

Przy dzieleniu wnętrza szafy trzeba wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą z niej korzystać oraz rodzaj przedmiotów, jakie zamierzamy składować. Istotny jest także sposób ich magazynowania – to, czy bardziej odpowiada nam składanie odzieży w szufladach, czy chcemy więcej miejsca na ubrania wiszące. Projekt szafy powinien obejmować też wzrost użytkowników (strefa dla dziecka lub kobiety niżej, a dla mężczyzny wyżej).

Wnętrze szafy – praktyczne rozwiązania 

Coraz częściej stosowaną opcją w szafach na wymiar są drzwi przesuwne, które nie ograniczają przestrzeni w trakcie korzystania z mebla. Ich wybór to nierzadko jedyne możliwe wyjście, szczególnie w pomieszczeniach małych lub wąskich. Wnętrze szafy przesuwnej wymaga minimalnej głębokości wynoszącej 50-55 cm. Przy mniejszej drzwi mogą ocierać się o znajdującą się w środku odzież.

Długie ubrania (płaszcze, sukienki) potrzebują określonej ilości miejsca, niekiedy nawet 170 cm, z kolei na krótsze można przeznaczyć np. 90-120 cm. Powieszenie jednego wieszaka na drugim znacząco zwiększy obszar na wiszące rzeczy. Kompletując wyposażenie szafy, należy pamiętać o tym, że optymalny odstęp między półkami wynosi min. 30 cm, a długość półek i drążków nie powinna przekraczać metra. Większa grozi uginaniem się elementów wnętrza i przyszłymi uszkodzeniami środka oraz samych ubrań.

Dolna część szafy to doskonałe miejsce na buty, jak również na szuflady czy kosze do segregacji garderoby. Rozsądną opcją będzie wydzielenie na tę strefę ok. 25-30 cm.

Nowoczesne wyposażenie szafy 

Starannie zaplanowane wnętrze szafy pomieści więcej ubrań, niż sugerują to jej wymiary. Wystarczy skorzystać z przydatnych akcesoriów, takich jak np. wieszaki na bocznych ściankach na krawaty czy chusty, szuflady z wkładami na drobne przedmioty, stojak na buty bądź wysuwane wieszaki z drążkami na spódnice i spodnie. Odpowiednio przechowywana odzież odwdzięczy się świetnym wyglądem przez długi czas.