Kuchnia w bieli - nuda, czy uniwersalizm?

Kuchnia w bieli - nuda, czy uniwersalizm?

W ostatnich latach w aranżacjach wnętrz widoczny jest wielki powrót bieli. Nie tylko na ścianach (kolor kochany przez nasze babcie), ale także w meblach. Kolor ten szturmem wkroczył także do kuchni, a meble kuchenne w kolorze czystej bieli to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Za co jednak pokochali je Polacy?

Za blask

Uznać można, że jest to jeden z najważniejszych czynników. Białe meble kuchenne doskonale rozjaśniają wnętrze i dodatkowo optycznie je powiększają. To niezwykle istotne w polskich, tradycyjnych mieszkaniach w wielkich blokowiskach, gdzie projektanci niestety oszczędzali na powierzchni tego pomieszczenia. Znane do tej pory meble kuchenne drewniane lub o strukturze go przypominającej przytłaczały małe kuchnie, a jeśli była ona dodatkowo “ślepa” (tj bez okna) to już nie było ratunku. Pomieszczenie musiało wyglądać na małe, ciasne i niefunkcjonalne. Na ratunek zjawiła się biel i różne jej odcienie. To doskonałe rozwiązanie właśnie dla takich przestrzeni. Urządzone w jasnych, stonowanych barwach wyglądają na przestronne i zachęcają do gościny. Wystarczy popatrzeć na zestaw mebli kuchennych Bianka, żeby wręcz zakochać się w tej przestrzeni.

Zestaw mebli kuchennych Bianka

Zestaw mebli kuchennych Bianka – elegancja i wygoda w jednym

Za wygodę użytkowania

Przez lata panowało mylne przeświadczenie, że białe meble kuchenne to zmora perfekcyjnych Pań domu - wykończonych wiecznym, codziennym ścieraniem każdych, najmniejszych plam i zabrudzeń. Ale nic bardziej mylnego. Biel jest równie praktyczna, jak pozostałe rozwiązania. Nie różni się niczym innym w porównaniu z drewnem, czy o takim wyglądzie. I równie często wymaga czyszczenia. Co więcej, współczesne środki czyszczące są tak różnorodne, że doskonale sprawdzają się na takich powierzchniach. Ich przewagą natomiast jest fakt, że wyczyszczone zawsze będą wyglądały jak nowe.

Za uniwersalność

Białe meble kuchenne pasują do każdej aranżacji, są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Można je łączyć z dowolnymi kolorami. Jeśli chcemy ocieplić wnętrze, wystarczy połączyć je z beżowymi ścianami, drewnianym blatem i podobnymi dodatkami. Hitem ostatniego sezonu jest połączenie białych mebli kuchennych z miedzianymi dodatkami. Lampy, wazoniki, podkładki, a nawet czajniki wprowadzą do nowoczesnej kuchni element dyskretnej elegancji.

Za niekosztowne zmiany

Meble kuchenne w biały kolorze mają jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę - zmiana aranżacji, gdy znudzi nam się obecny wygląd, nie wymaga dużo pracy, a przede wszystkim znacznych nakładów finansowych. Nie musimy od razu decydować się na nowy zestaw mebli kuchennych. Wystarczy zmienić dodatki. Wspomniane wcześniej miedziane zastąpić zielenią, czerwienią, czy kolorem żółtym, które wprowadzą dodatkową, pozytywną energię do naszego pomieszczenia i życia. Natomiast jeśli pragniemy odrobinę klasycznej nowoczesności, pomalujmy ściany na biało, a pomiędzy meblami połóżmy czarne kafelki lub pomalujmy czarną farba.

Piorunujący efekt murowany. Zresztą zmiany nie muszą być aż tak drastyczne. Czasem wystarczy zmiana blatu i uchwytów, żeby zyskać nie tylko zupełnie nowy efekt, ale też całkowicie odmienny styl - z nowoczesnego przejść na klasyczny i odwrotnie. A ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Nic dziwnego…

….że Polacy tak pokochali biały kolor w kuchni. To praktyka, wygoda i elegancja sama w sobie. Zresztą nie tylko my. Wystarczy przywołać styl skandynawski, przejść się po wielkich sieciach sklepów meblowych, żeby zobaczyć, jak wielką popularnością się cieszy. Co więcej, wydaje się, że moda na niego nie minie. A to kolejny argument “za”.