Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kiedyś kuchnia była sercem domu i centrum jego życia. Współcześnie rolę tę przejął salon, jednak nadal to właśnie kuchnia stanowi największe wyzwanie organizacyjne i aranżacyjne, ponieważ jest to pomieszczenie, użyjmy tego słowa - robocze - gdzie przede wszystkim pracujemy, gotując, krojąc i piekąc. Dlatego przede wszystkim musi być funkcjonalna, a meble kuchenne ustawione w sposób, pozwalający na swobodne przygotowywanie i spożywanie posiłków.

Duży może więcej

Oczywiście im większa kuchnia, tym mniejszy problem. W dużych pomieszczeniach możemy poszaleć, puścić wodze wyobraźni. Gdy tymczasem małe wymagają od nas nie lada wyobraźni i zmysłu organizacyjnego, żeby odpowiednio dobrać i rozmieścić meble kuchenne. Jednak czy duża, czy mała - w każdej można popełnić błędy. Dlatego ważne jest, żeby trzymać się kilku podstawowych wskazówek.

Po pierwsze - pomyśl, jak pracujesz

Jest to podstawą właściwego urządzenia. A nawet nie zdajesz sobie sprawy, że większość z nas wykonuje te same czynności, w tej samej kolejności. Pomyśl, najpierw trzeba wyjąć wszystko z lodówki. A jeśli je wyjmujesz, musisz mieć miejsce, żeby je odłożyć. Zatem zaraz przy lodówce powinno znaleźć się miejsce przynajmniej na jedną szafkę, za którą zaraz należy umieścić zlew. To w nim przygotujesz m.in. owoce i warzywa. Za nim blat roboczy. Później kuchnia lub sama płyta kuchenna.

Wystarczy trzymać się tych zasad, a nawet w małej przestrzeni uda się tak rozplanować meble kuchenne, aby była ona przede wszystkim funkcjonalna. A to jest przecież najważniejsze.

Zestaw mebli kuchennych Chamonix

Zestaw mebli kuchennych Chamonix są oparte o zasady funkcjonalności

Pomyśl o szafkach

Jeśli chodzi o meble kuchenne masz do wyboru dwie, a właściwie trzy opcje. Pierwsza z nich to zdecydować się na gotowe zestawy mebli kuchennych. Jest to oferta dostępna u wielu producentów, czy też sprzedawców mebli, czy to w sklepie, czy na stronie internetowej. Drugie rozwiązanie to postawienie na własne siły i zmysł aranżacyjny. Wiele sklepów daje możliwość samodzielnego dopasowania szafek do kuchni. Niestety wiąże się to z dość dużym ryzykiem, że coś źle wymierzymy. I jeszcze jedna przeszkoda - montaż. Również będzie leżał po naszej stronie. I ostatnia -, chociaż najdroższa z opcji - projekt indywidualny.

Jednak bez względu na to, czy zdecydujemy się na gotowe zestawy mebli kuchennych, czy na projekt indywidualny, również musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Szuflada, czy szafka otwierana

Dotyczy to oczywiście dolnych mebli kuchennych. Od kilku lat coraz częściej szuflady wypierają tradycyjne szafki. Spowodowane jest przede wszystkim wygodą funkcjonowania. Przechowywanie, a raczej wyjmowanie garnków, czy talerzy z niskich, a czasem głębokich szafek może być uciążliwe. Szuflady są wygodniejsze, jednak należy pamiętać, że nieco mniej pojemne, dlatego mogą nie sprawdzić się w mniejszych przestrzeniach.

Szafki górne również do wyboru

Oczywiście mówimy o ich wielkości. Obecnie pojawił się trend, w którym meble kuchenne sięgają do samego sufity. Co daje ten zabieg? Nie ulega wątpliwości, że przede wszystkim to praktyczne rozwiązanie w małych kuchniach, gdzie liczy się każde najmniejsze nawet miejsce do przechowywania. Co więcej, na takich szafkach nie zbiera się kurz, w pakiecie otrzymujemy więc oszczędność czasu.

Jednak istnieją też tradycjonaliści, dla których taka zabudowa jest zbyt przytłaczająca. Oczywiście wybór zależy od gustu. Jednak należy pamiętać, że w kuchni zawsze jest dużo rzeczy do przechowywania. To nie tylko garnki, talerze, czy szklanki, ale także produkty spożywcze. Zawsze warto mieć na nie więcej miejsca.