Jak atrakcyjnie i niedrogo urządzić łazienkę?

Jak atrakcyjnie i niedrogo urządzić łazienkę?

Aby wyposażyć nową łazienkę lub odmienić wygląd starej, nie zawsze trzeba posiadać duży budżet. Czasami wystarczą drobne zmiany w tym pomieszczeniu i już prezentuje się ono o wiele lepiej. Kiedy potrzebujesz nowych mebli i sprzętów, również nie musi to oznaczać wielotysięcznych inwestycji. Możesz urządzić łazienkę stosunkowo niskim kosztem, nie wydając fortuny i jednocześnie korzystając z atrakcyjnych rozwiązań.

Kolejność planowania – od ogółu do szczegółu

Jeśli nie chcesz przepłacać na swoich zakupach, przede wszystkim powinieneś mieć plan. Zanim udasz się do sklepu po wymarzone kafelki, dokładnie zwizualizuj sobie i rozrysuj ustawienie poszczególnych mebli czy urządzeń. Zacznij od największych, kluczowych elementów, a dopiero później zastanawiaj się nad kolorem ścian czy kształtem lustra. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków oraz sprawisz, że łazienka będzie bardziej funkcjonalna. Dzięki temu, że najpierw skupisz się na meblach i armaturze łatwiej wszystko poustawiasz. Po wymierzeniu pomieszczenia i stworzeniu projektu, możesz wstępnie wybrać największe, niezbędne produkty łazienkowe, czyli wspomniane sprzęty i meble łazienkowe. Wówczas oszacujesz, ile pieniędzy zostanie Ci w budżecie na wykończenie pomieszczenia. Z kolei wiedząc to, będziesz mógł jeszcze zmienić swoje decyzje albo od razu zająć się doborem pozostałych elementów wyposażenia.

Zadbaj o komfort i nastrój

Jedną z najważniejszych kwestii, kiedy mówimy o dobrym urządzeniu łazienki, jest zadbanie o to, aby później wygodnie było z niej korzystać. W zależności od rozmiarów tego pomieszczenia, możesz pozwolić sobie na większą lub mniejszą ilość dodatkowych obiektów. Najważniejsze jednak, aby znalazły się w nim: umywalka, ubikacja oraz prysznic lub wanna. Przydadzą się również szafki i pralka. Jeśli jednak łazienka jest naprawdę mała, można umieścić te elementy w innych pomieszczeniach. Ponadto zamiast stojących mebli, możesz wybrać te wiszące na ścianach. Kluczowe jest, abyś mógł się komfortowo i bezpiecznie poruszać. Podczas planowania ustawienia poszczególnych elementów zadbaj więc o odpowiednie odległości pomiędzy nimi.

Nie zapomnij również o klimacie pomieszczenia. Postaraj się, aby cała aranżacja była spójna, co osiągniesz między innymi poprzez zakup mebli w podobnym stylu czy kolorystyce. Rozsądnie podejdź również do doboru odcieni, które mają się znaleźć w łazience. Zbyt ciemna przestrzeń może bowiem przytłaczać, a także wyglądać na mniejszą niż jest w rzeczywistości. Jeśli więc koniecznie chcesz postawić na granat, bordo czy czerń, to połącz je z jaśniejszymi barwami. Pilnuj jednak, aby nie było zbyt kolorowo i wzorzyście. Jeśli łazienka jest mała, to zdecydowanie lepiej wybrać biel czy krem, ewentualnie z drobnymi akcentami w innych kolorach.

Dobór dodatków

Na piękno aranżacji w dużej mierze wpływają również dodatki. Nie musi ich być wiele, aby przestrzeń wyglądała wyjątkowo. Warto przyjrzeć się szczególnie przedmiotom, które i tak znajdą się w pomieszczeniu, m.in. lampom, lustru czy wieszakom na ręczniki. Oświetlenie może przecież stanowić ciekawy akcent. Wystarczy, że wybierzesz produkty, które będą przyciągać wzrok. Kiedy planujesz wyłącznie delikatne zmiany, bez remontowania łazienki, skup się właśnie na dodatkach. Ciekawym pomysłem w takiej sytuacji jest również pomalowanie mebli albo płytek na nowy kolor. W ten sposób możesz uatrakcyjnić swoją łazienkę.