Umeblowanie pokojów dziennych o różnych funkcjach

Umeblowanie pokojów dziennych o różnych funkcjach

Pokój dzienny to miejsce, w którym koncentruje się życie domowników. Powinno być więc urządzone w taki sposób, aby sprzyjało różnym formom spędzania wolnego czasu. Znajdujące się w nim wyposażenie, jak i kolorystyka całego wnętrza, mają nastrajać pozytywnie i umożliwiać odprężenie się. Jak zatem dobrze umeblować to pomieszczenie, w zależności od jego charakteru?

Jedno pomieszczenie reprezentacyjne

Nie w każdym domu czy mieszkaniu jest dość przestrzeni, aby urządzić osobny salon i pokój dzienny. Z kolei, nawet jeśli miejsca jest sporo, nie zawsze układ pomieszczeń jest sprzyjający. Często więc pokój dzienny to jednocześnie pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości. Jeśli tak jest również w Twoim domu, powinieneś zatroszczyć się o to, aby wnętrze dobrze spełniało dwie funkcje. Niech będzie to przestrzeń reprezentacyjna i jednocześnie miejsce, w którym lubisz przebywać w ciągu dnia albo wieczorami, po pracy.

Niewielki salonik powinien być urządzony w sposób szczególnie przemyślany. Jeśli nie masz do dyspozycji dużej przestrzeni, powinieneś wstawić do pokoju tylko najbardziej potrzebne sprzęty i meble. Na pewno przyda się wygodny zestaw wypoczynkowy. To może być niewielka sofa, ale też narożnik z funkcją spania, dzięki któremu wykorzystasz miejsce pod ścianą. Dodatkową korzyścią będzie zaś możliwość przenocowania gości. Ponadto w takim pokoju powinny się znaleźć szafki i stół albo chociaż ława. Nie musisz zapraszać przyjaciół na obiad (albo możecie go zjeść w kuchni), ale na pewno przyda się mebel, na którym ustawisz przekąski czy chociażby kubek z kawą. Najważniejsze, aby dostosować pomieszczenie do swojego stylu życia. Nawet jeśli pokój dzienny jest mały i pełni jednocześnie funkcję salonu, odpowiednio dobierając meble pokojowe, jesteś w stanie zaaranżować go w niebanalny sposób.

Osobny pokój dzienny – wyposażenie

Mając do dyspozycji osobne pomieszczenie tylko dla domowników, możesz sprawić, że stanie się ono jeszcze bardziej przytulne. Obok kanapy umieść na przykład piękny fotel z podnóżkiem, na którym wygodnie będzie poczytać książkę. W takim pomieszczeniu może również pojawić się biurko, jeśli to przy nim najbardziej lubisz spędzać czas. Typowy pokój dzienny to prywatna, intymna przestrzeń, do której nie musisz zapraszać nikogo z zewnątrz. Powieś tu zatem własny obraz lub zdjęcia z ważnych momentów w życiu, zorganizuj domową biblioteczkę, zrób miejsce na sklejanie modeli czy zajmowanie się inną pasją i nie przejmuj się kwestiami reprezentatywności. Ten pokój ma być przyjaznym zaciszem dla Ciebie i pozostałych mieszkańców domu.

Otwarta przestrzeń o wielu funkcjach

Istnieje także możliwość, że w Twoim mieszkaniu znajduje się otwarta przestrzeń. Stanowi ona jedno duże pomieszczenie, które służy do wielu celów. Takie wnętrza są popularne między innymi w stylu skandynawskim, którym wiele osób się obecnie inspiruje. Jeśli zamiast salonu, pokoju dziennego, jadalni i kuchni masz jedną przestrzeń, musisz zadbać o to, aby poszczególne strefy były od siebie oddzielone. Oczywiście, nie musisz stawiać między nimi ścian. Wysoki blat, oddzielający kuchnię od pozostałej części mieszkania, jest jednak popularnym rozwiązaniem. Ważne natomiast, aby kącik wypoczynkowy był umieszczony w pewnej odległości od stołu jadalnianego i stanowił spójną całość, odmienną od niego. Można wyróżnić poszczególne miejsca, dodając na przykład inne akcenty kolorystyczne.