Aranżacja salonu – o czym warto pamiętać?

Aranżacja salonu – o czym warto pamiętać?

Zdarza się, że wystrój salonu budzi niemałe wątpliwości i obawy. Każdy chce bowiem, aby to pomieszczenie podobało się gościom, a jednocześnie dobrze służyło domownikom. Wbrew pozorom dopilnowanie tego wcale nie musi być trudne. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby aranżowanie salonu przyniosło radość zamiast niepotrzebnego stresu. Mamy dla Ciebie pomocne wskazówki w tym temacie.

Styl na długie lata

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania w kierunku stworzenia wymarzonego salonu, zapoznaj się z inspiracjami w tematycznych czasopismach lub w Internecie. Dzięki temu zorientujesz się, jakie style czy rozwiązania najbardziej odpowiadają Tobie i Twojej rodzinie. Możesz nawet zapisać najlepsze pomysły. Z pewnością przydadzą się później, kiedy będziesz wybierał meble, zastanawiał się, jak je poustawiać czy jakie dobrać do nich dodatki. Na początku jednak musisz ustalić ogólne kwestie. Postanów, w jakich kolorach będą ściany i meble. Wybierz także styl. Co ważne, teraz to Ty zamieniasz się w projektanta wnętrz, dlatego nie przejmuj się, jeśli spodoba Ci się mieszanka różnych podejść do wystroju. Po prostu połącz je tak, aby pokój wyglądał spójnie.

Ważne też, abyś wybrał rozwiązania, które nie znudzą Ci się po kilku miesiącach. Jak to zrobić? Staraj się poobserwować, jakie meble i dodatki dobrze ze sobą korespondują. Przy urządzaniu warto dać się trochę ponieść fantazji. Zwróć jednak uwagę także na solidne wykonanie oraz możliwość łatwego zestawienia najważniejszych mebli z innymi elementami. Dzięki temu, kiedy będziesz chciał coś zmienić, łatwo znajdziesz pasujące produkty.

Funkcjonalność z odrobiną fantazji

Meble do salonu muszą być praktyczne, w przeciwnym razie nie zapewni Ci oczekiwanego komfortu. Dobrze jest więc zawczasu rozplanować sobie różne możliwe ustawienia mebli. Ponadto na etapie ich wyboru, nie przesadzaj z ilością produktów, które będziesz chciał nabyć. Nieraz lepiej jest podejść do aranżacji nieco minimalistycznie, zamiast dokonywać niepotrzebnych zakupów. Jeśli wybierzesz główne meble i sprzęty, a po jakimś czasie użytkowania salonu stwierdzisz, że jednak czegoś Ci brakuje, zawsze możesz to dokupić. Gorzej będzie, kiedy okaże się, że skusiłeś się na wiele produktów, które teraz tylko zajmują przestrzeń. Lepiej oszczędzić sobie takich wydatków i rozczarowań.

Nie oznacza to bynajmniej, że zachęcamy do wybierania wyłącznie najprostszych rozwiązań. Myśląc o praktycznym zastosowaniu salonu, niekoniecznie musisz decydować się na meble z jednej serii. Jeśli to ma być Twoja przestrzeń, daj się odrobinę ponieść fantazji. Zachowaj jednak zdrowy umiar na zakupach. Na pewno tego nie pożałujesz.

Dopasowanie poszczególnych elementów

Niekiedy problemy w aranżacji salonu pojawiają się nie na etapie wyboru mebli, ale już w momencie ich ustawiania i łączenia ze sobą w pomieszczeniu. Na pewno kupując produkty, miałeś jakąś wizję wymarzonego salonu. Niewykluczone jednak, że kiedy przyszło do dopasowania poszczególnych elementów aranżacji, zacząłeś zastanawiać się nad innymi rozwiązaniami. Nie przejmuj się tym. Prawdopodobnie, korzystając z pomieszczenia nieraz jeszcze zmienisz ustawienie mebli i sprzętów. Najważniejsze, aby na początek nadać pokojowi charakter, który odpowiada Twoim upodobaniom. Urządź go według uznania i nie zapomnij o dodatkach, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej wyraziste i po prostu ciekawsze.