Jak urządzić funkcjonalny salon?

Jak urządzić funkcjonalny salon?

Salon, razem z kuchnią, stanowią centrum rodzinnego życia. Pokój dzienny służy do odpoczynku i do rozrywki. To na kanapie rodzina wspólnie odpoczywa czytając książki czy oglądając filmy. Skoro w tym pomieszczeniu spędzamy dużo czasu, powinniśmy zadbać o to aby był jak najbardziej funkcjonalny. Salon musi odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników. Być ostoją relaksu, a jednocześnie centrum rozrywki. Te wszystkie elementy można połączyć, trzeba tylko wiedzieć jak!

Wybierz styl i kolory

Zanim zaczniesz wybierać meble do salonu, zastanów się w jakim stylu chcesz go urządzić. Jaki ma być efekt końcowy? Chcesz wnętrze w skandynawskim stylu, nieco minimalistyczne? A może bardziej nowoczesne? Z ciemnymi meblami i witrynami z oświetleniem LED? Wstępna koncepcja jest bardzo istotna, bo od niej zależy wybór mebli i dodatków. W przypadku salonu także sprawdzają się zasady związane z kolorami. Do małych pomieszczeń wybieraj jasne kolory mebli i ścian. Wszelkie elementy powiększające przestrzeń są mile widziane - szklane witryny czy lustra. Jeśli masz do dyspozycji bardzo duży salon, nie musisz się ograniczać. Meble mogą być jasne lub ciemne - w zależności od twoich preferencji. Oczywiście, nawet w dużym salonie mile widziane są ściany w jasnych odcieniach czy duże lustra. Elementów powiększających przestrzeń nigdy za wiele!

Zestaw Infinity

Zestaw Infinity

Wybierz kanapę

Salon to przede wszystkim miejsce odpoczynku. Sercem tego pomieszczenia jest kanapa i to na nią trzeba zwrócić najwięcej uwagi. Wybór jest bardzo szeroki - od nowoczesnych narożników, przez klasyczne kanapy, po ciekawe zestawy wypoczynkowe. Finalny wybór powinien być uzależniony od liczby domowników i wielkości pomieszczenia. Odpowiednio duża kanapa pozwoli na wygodny relaks. Narożnik świetnie sprawdzi się w przypadku większej rodziny. Dodatkowo warto w salonie postawić jeden lub dwa fotele - tak aby każdy członek rodziny miał swoje wyznaczone miejsce do relaksu. Kwestia koloru kanapy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. W przypadku małego salonu, warto wybrać kanapę w jasnych odcieniach beżu czy szarości. W dużych pomieszczeniach, można postawić na kanapę i fotele w ciemniejszych kolorach. Wybór koloru kanapy, warto uzależnić od obecności dzieci w domu. Jasne obicie może szybko się pobrudzić i będzie wymagać czyszczenia. Meble o ciemnym obiciu są nieco bardziej funkcjonalne, nie widać na nich aż tak mocno ewentualnych zabrudzeń.

Narożnik Orango

Narożnik Orango

Wybierz niezbędne meble

Kanapa to nie jedyny mebel, który powinien znaleźć się w funkcjonalnym salonie. Równie ważne są inne meble, takie jak regałykomody czy stoliki. Jak zwykle warto zachować umiar - im więcej mebli, tym większe prawdopodobieństwo zagracenia pomieszczenia. Tego powinniśmy unikać. Najlepiej jest dążyć do idealnej proporcji. W salonie warto postawić przynajmniej jeden regał. Przyda się do eksponowania rodzinnej biblioteczki. Z kolei w komodzie można przechowywać dziecięce zabawki czy wszelkie przedmioty, które chcemy po prostu schować. Przy kanapie warto postawić stolik kawowy lub ławę. Idealnie uzupełni wnętrze i przydaje się podczas rodzinnych spotkań. Na takim stoliku można grać w planszówkę lub serwować kawę i ciasto. Niezbędnym elementem jest też stolik RTV. Służy nie tylko do eksponowania telewizora. Na półkach można ułożyć płyty CD czy DVD. Stolik sprawdzi się też jako baza rodzinnego centrum rozrywki - można na nim przechowywać konsole do gry.

Ława Nordi - NL107

Ława Nordi - NL107