Wybór krzeseł do jadalni

Wybór krzeseł do jadalni

Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu ma nieco odmienny charakter. Nic więc dziwnego, że kupując krzesła do salonu, zazwyczaj kierujemy się innymi kryteriami niż podczas zakupu mebli kuchennych. Jak zatem dobrać idealne krzesła do jadalni? Publikujemy kilka wskazówek, dotyczących praktycznych, jak i estetycznych aspektów zakupu tych mebli.

Dopasowanie stołu i krzeseł

Pierwszym, na co zwraca się uwagę podczas wyboru wyposażenia, jest jego wygląd. Warto więc już na wstępie zadać sobie pytanie, jaki styl tych mebli najbardziej Ci się podoba. Dzięki temu możesz bowiem skutecznie zmniejszyć obszar swoich poszukiwań. Zastanów się, czy wolisz krzesła tapicerowane czy zrobione wyłącznie z drewna, plastiku albo metalu. Meble te charakteryzują się odmienną wytrzymałością, ale również estetyką. Dobrze jest podjąć decyzję, mając na względzie także solidność wyposażenia jadalni.

Nie sposób także wybrać krzeseł bez zastanowienia nad tym, jaki stół postawisz w tym pomieszczeniu. Te meble powinny do siebie pasować, chociaż niekoniecznie muszą pochodzić z jednego zestawu. W naszym sklepie proponujemy klientom zarówno komplety produktów, jak i osobne rozwiązania. Warto jednak podkreślić, że decydując się na zestaw, ułatwiasz sobie zadanie związane z dopasowaniem wymiarów krzeseł do wysokości stołu.

Najważniejsze kryteria wyboru mebli

Jednym z ważnych aspektów podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnych krzeseł do jadalni jest ergonomia. Zanim więc wybierzesz te meble, zwróć uwagę na wysokość i głębokość siedziska, a także na kąt odchylenia i wysokość oparcia. Są to cechy, które będą bezpośrednio wpływać na komfort siedzenia przy stole.

Ukształtowanie oparcia powinno zatem umożliwiać osobom zgromadzonym w jadalni utrzymanie neutralnej postawy. Dzięki temu mięśnie kręgosłupa nie będą się boleśnie napinać, a komfort siedzenia będzie wysoki. Dodatkowo można również zapewnić sobie większą wygodę poprzez dobór miękkich, tapicerowanych oparć. Nie jest to jednak najważniejsze. Ponadto krzesła powinny umożliwiać siedzącym postawienie stóp na podłożu przy jednoczesnym zgięciu kolan pod kątem prostym. Taka postawa jest bowiem najbardziej odpowiednia i wygodna. Z kolei, jeśli chodzi o głębokość siedziska, przyjmuje się, że jest ona najlepsza wtedy, gdy jedna trzecia uda wystaje z przodu poza jego obręb.

Kwestie związane z ergonomią decydują o wygodzie oraz zdrowiu. Długie siedzenie w złej pozycji ciała jest bowiem nie tylko niekomfortowe, ale również przyczynia się do powstawania bolesnych dolegliwości kręgosłupa.

Charakter pomieszczenia

Na decyzję o zakupie takich, a nie innych krzeseł z pewnością będą miały wpływ również inne aspekty. Być może dla Ciebie ważne jest na przykład, aby meble te były łatwe do utrzymania w czystości albo wręcz przeciwnie, bardziej liczy się elegancki wygląd. Twoje siedzenia do jadalni może być wyściełane miękkim materiałem albo surowe, całe wykonane z metalu.

Na pewno wpływ na wybór produktów będzie miał również fakt, czy Twoja jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, czy znajduje się w kuchni lub salonie. Jeśli miejscem spożywania posiłków jest dla Twojej rodziny zamknięta kuchnia, to prawdopodobnie chętniej zdecydujesz się na meble, które nie będą się łatwo brudzić. Z kolei do salonu, aneksu kuchennego albo osobnej jadalni częściej wybierane są krzesła obite ozdobnym materiałem.